Štatút žiackej školskej rady pri Gymnáziu Varšavská cesta 1, Žilina

V zmysle ustanovenia § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa vydáva tento štatút žiackej školskej rady.

 

Článok I.

Základné ustanovenia

Žiacka školská rada pri Gymnáziu - Varšavská cesta 1 Adresa: Žiacka školská rada pri Gymnáziu – Varšavská cesta 1, 010 08 Žilina

 

Článok II.

Pôsobenie a poslanie žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada sa zriaďuje pri Gymnáziu - Varšavská cesta 1 v Žiline.

2. Žiacka školská rada je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom školy. Vyjadruje záujmy žiakov školy v oblasti výchovy a vzdelávania, záujmovej i spoločensko-prospešnej oblasti.

3. Spolupracuje s vedením školy, výchovným poradcom , centrom voľného času.

 

Článok III.

Činnosť žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada sa vyjadruje k závažným skutočnostiam práce školy a môže podávať návrhy prostredníctvom svojich zástupcov k plánu práce školy a centra voľného času, k zmene a doplneniu školského poriadku, k aktuálnym problémom vo výchovno-vzdelávacom procese, k prípadným nedostatkom v ochrane zdravia, bezpečnosti, k stravovaniu žiakov .

2. Žiacka školská rada rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi školy a vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov.

3. Žiacka školská rada predkladá a konzultuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.

4. Žiacka školská rada sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku. Podľa potreby sa zúčastňuje na pedagogických a pracovných poradách školy.

5. Žiacka školská rada volí a odvoláva zástupcu žiakov do rady školy.

6. Žiacka školská rada je schopná uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina členov žiackej školskej rady. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov žiackej školskej rady.

7.Pri voľbe a odvolaní zástupcu žiakov do rady školy je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov žiackej školskej rady.

 

Článok IV.

Zloženie a spôsob voľby členov žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada má 11 členov.

2. Členovia žiackej školskej rady zastupujú všetkých žiakov školy.

3. Po vyhlásení volieb ( každé dva roky ) ŽŠR pripraví kandidátku na základe návrhu kandidátok tried a prihlásených kandidátov.

4. Zo zástupcov tried sa v celoškolských voľbách tajným hlasovaním zvolí stanovený počet členov žiackej školskej rady.

5. Členovia žiackej školskej rady zvolia spomedzi seba tajným hlasovaním predsedu. Predsedom sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

6. Pre zlepšenie činnosti žiacka školská rada pracuje podľa vopred stanovených úloh –funkcií:

  • predseda
  • podpredsedovia - zást. 1. – 4.roč.

 - zást. 5. – 8.roč.

  • tajomník
  • koordinátor pre štúdium
  • koordinátor pre spoločensko-prospešnú činnosť
  • koordinátor pre šport

7. Členstvo v žiackej školskej rade zaniká:

 a) uplynutím funkčného obdobia – dva roky,

 b) odstúpením,

 c) odvolaním na zasadnutí študentského parlamentu – ak si člen neplní svoje povinnosti,

 d) hrubým porušením školského poriadku s následným trestom v zmysle škol. poriadku,

 e) odchodom zo školy.

8. Ak zanikne členstvo v žiackej školskej rade, členmi žiackej školskej rady sa stanú žiaci podľa poradia počtu získaných hlasov vo voľbách podľa zápisnice o voľbách do žiackej školskej rady.

 

Článok V.

Práva a povinnosti členov žiackej školskej rady

1. Člen žiackej školskej rady má právo

  • voliť a byť volený,
  • navrhovať kandidátov na funkciu predsedu žiackej školskej rady,
  • navrhovať kandidáta ako zástupcu do rady rodičov,
  • byť informovaný o všetkých problémoch, ktoré sú predmetom rokovania žiackej školskej rady a vyjadrovať sa k nim,
  • hlasovať ku všetkým uzneseniam žiackej školskej rady,
  • predkladať na rokovanie vlastné námety.

2. Člen žiackej školskej rady je povinný zúčastňovať sa na zasadnutiach , príp. sa ospravedlniť zo závažných dôvodov. Neúčasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach bez ospravedlnenia sa považuje za nezáujem o členstvo a neplnenie si povinností.

3. Člen žiackej školskej rady je povinný v zmysle interných dohôd zabezpečiť ochranu dôverných informácií. V prípade zistenia priestupku môže dať predseda návrh na jeho vylúčenie zo žiackej školskej rady.

4. Členovia žiackej školskej rady svojou aktívnou, samostatnou a pravidelnou prácou sú vzorom pre všetkých žiakov školy. Nikdy nekonajú v rozpore so spoločenskými, právnymi a morálnymi normami platnými v škole. Za svoje názory, prezentované demokraticky a spoločensky na primeranej úrovni nemôžu byť trestaní zo strany pedagógov ani ostatných spolužiakov.

 

Článok VI.

Povinnosti predsedu a jednotlivých členov

predseda – zodpovedá za prípravu a priebeh zasadnutí, zvoláva zasadnutia, vystupuje na verejnosti ako zástupca žiakov. Spolupracuje so zástupcom žiakov v rade školy, s výchovným poradcom a vedením školy. Podľa dohody s vedením školy sa zúčastňuje na dôležitých grem. poradách, ktoré sa týkajú činnosti žiackej školskej rady.

podpredsedovia – zastupujú predsedu v čase jeho neprítomnosti alebo ak sú ním poverení. V rámci svojich úsekov riadia činnosť. Aktívne sa venujú mapovaniu situácie medzi žiakmi a o svojich zisteniach a návrhoch informujú ostatných členov žiackej školskej rady. Sú najbližšími spolupracovníkmi triednych učiteľov a vedenia centra voľného času.

tajomník - zvoláva zasadnutia spolu s predsedom. Zodpovedá za prípravu písomných podkladov , dôsledné vedenie písomnej agendy (pošta, zápisnice, pozvánky..) Zodpovedá za nástenku ŽŠR.

koordinátor pre štúdium – v spolupráci s výchovným poradcom sa oboznamuje a vyjadruje k plánu školy, základným vzdelávacím a výchovným trendom školy. Spolupracuje pri riešení závažných vzdelávacích a vých. problémov, spolupracuje s vedúcimi predmetových komisií pri organizovaní jednotlivých akcií s cieľom získania prestíže školy.

koordinátor pre spoločenskú činnosť – zabezpečuje organizačne v spolupráci s centrom voľného času a vedením školy všetky kultúrno-spoločenské akcie školy pre žiakov (besedy, výstavy, koncerty, diskotéky, imatrikulácie, prednášky...) V spolupráci s ostatnými členmi zodpovedá za pravidelnú aktualizáciu www. stránky. Vzhľadom na široký záber činnosti zvolí si svojho zástupcu.

koordinátor pre šport – v spolupráci s vyuč. TV a školským klubom zabezpečuje športovú činnosť žiakov. Zároveň sa podieľa na príprave brigád, zberov ap. Podľa potreby sa môže zúčastniť zasadnutia PK Tv.

Členstvo v žiackej školskej rade zaniká:

 a)uplynutím funkčného obdobia – dva školské roky a jeho neobnovením opätovným zvolením,

 b) odstúpením,

 c) odvolaním na zasadnutí študentského parlamentu – ak si člen neplní svoje povinnosti

 (2/3 - väčšina členov žiackej školskej rady),

 d) hrubým porušením školského poriadku s následným trestom v zmysle škol. poriadku,

 e) odchodom zo školy.

 

Článok VII.

Zasadnutia žiackej školskej rady

1. Zasadnutie žiackej školskej rady je verejné. Nemusí sa ho zúčastniť žiaden pedagóg. Predseda alebo poverený člen však oboznámi výchovného poradcu s termínom zasadnutia a podľa programu môže pozvať ľubovoľného hosťa. Prizvaní hostia nemajú hlasovacie právo.

2. Žiacka školská rada sa stretáva podľa potreby, zvyčajne 2x mesačne. Členovia majú právo na základe delegovaných práv predniesť akúkoľvek pripomienku svojich spolužiakov. Pripomienky môžu prezentovať priamo na zasadnutí alebo formou sťažnosti vých. poradcu. Predbežný program zasadnutia je povinný tajomník zverejniť jeden deň pred rokovaním na nástenke žiackej školskej rady.

3. Z každého zasadnutia žiackej školskej rady sa vyhotoví zápisnica a prezenčná listina.

 

Článok VIII.

Záverečné ustanovenia

 Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí žiackej školskej rady dňa 28.3.2012 a od tohto dňa nadobúda účinnosť.